28 червня — День Конституції України

26 червня 2020 року

Конституція Пилипа Орлика 1710 р.

До Дня Конституції України проведено історичний музейний екскурс «Конституція Пилипа Орлика 1710 року». Перегорнути сторінки історії створення даного документа допоміг методист районного музею Олександр Подкопайло, який висвітлив на сторінці Знам’янського районного краєзнавчого музею у фейсбуці важливість формування української правової думки ХVІІІ ст. та становлення державності.

Конституція України відображає національні традиції, усвідомлення фізичних та юридичних осіб, органів публічної влади щодо її призначення та ролі у суспільному житті, що безпосередньо впливає на ступінь втілення конституційних положень у життя. Серцевиною конституційної традиції України є засади обмеженого правління, що зумовлюють організацію публічної влади. Такі засади інституційно були запроваджені у «Пактах і Конституціях законів і вольностей Війська Запорозького» (Конституція Пилипа Орлика) 1710 року, які вперше у світовій практиці конституціоналізму закріпили фактично механізм поділу влади, обмеживши можливості для свавільного правління гетьмана як глави держави. Повна назва акта — «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою«.

Конституція Пилипа Орлика стала взагалі першою спробою у практиці європейського конституціоналізму, де передбачено поділ державної влади на три гілки: законодавчу, виконавчу і судову та систему стримувань і противаг. Аналіз вищих органів державної влади дає підстави стверджувати, що вона встановлювала в Україні парламентсько-президентську республіку.

Філософськими підґрунтями для створення Конституції 1710 р. були зразки античного політичного мислення, політико-філософські трактати європейських політичних теоретиків, праці яких були добре відомими в Україні, а також, окрім державотворчої традиції Польщі, сміливо можна назвати і кодекси римських імператорів, «Руську правду«, «Велику Хартію вольностей«, «Золоту буллу» Карла ІV, англійський «Біль про права» тощо. Саме оточення гетьмана Івана Мазепи, серед яких чільне місце займав Пилип Орлик,один із геніїв політичної та філософським думки, і змогло поєднати найкращі думки політичного розвитку держави.

У двох державах Європи: Молдові та Королівстві Швеція, було увіковічено пам’ять про першу писемну Конституцію України: 2010 р. у м. Бендери відкрито пам’ятник на честь її 300-річчя, а у 2011 р. у м. Крістіанстаді, на будинку, де мешкав у 1716-1719 рр. Пилип Орлик, відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки гетьману України.

Конституція Пилипа Орлика відображає не лише спробу організації державної та правової традиції українського народу, а й зміни владних відносин. У ній ми бачимо юридичні витоки багатьох явищ, зокрема, сучасного суверенітету України, розподілу влад, парламентаризму тощо. Саме тому цей документ є свідченням безперервності державних і правових ідей, які становлять історико-правову основу для загальнонаціональної ідеї політичного характеру, ідеї, що відповідає самому духу українського народу.

безоплтана правова