Бібліотечні філії

 

 

Бібліотечна мережа району сьогодні – це 24 бібліотеки, з них 23 бібліотеки знаходяться у сільській місцевості, та одна в районі – методично-інформаційний центр.   

 

Структура кожної бібліотеки-філії визначається окремо в залежності від середньорічної кількості користувачів та середньорічної кількості видачі документів. У сільській місцевості – 1 штатна одиниця на кожні 500 жителів. 
Відповідно до кількості жителів в бібліотечній системі працює 30 бібліотечних працівників. На повну ставку – 21 осіба,  на 0,5 ст. – 1 особи, на 0,25 ст. – 8 осіб.

 

Робота бібліотек району спрямована на визначення шляхів покращення сільських бібліотек на основі пропозицій громади, підвищення іміджу бібліотечної професії, привернення органів місцевого самоврядування та спільноти до бібліотечних закладів району.

 

За державною статистичною звітністю на 01.01.2017 року  бібліотеки РЦБС надали послуги 12060 читачам та видали 241511 тис. документів.

 

Сьогодні сільська бібліотека на Знам’янщині виконує дуже багато функцій. Для місцевої громади це – центр інформації та освіти, культурно-просвітницький центр, історико-краєзнавчий,  центр громадських зв’язків, культурних та соціальних ініціатив, дозвілевий, і, звичайно, центр регіональної інформації про діяльність органів влади. Більшість проблем, які хвилюють людину на селі, а це питання освіти, охорони здоров’я, правопорядку вирішується саме на місцевому рівні. І бібліотека тут бере на себе функцію помічника влади, провідника інформації.
Бібліотеки акумулюють у собі звичаї, традиції села, його історію і культуру. У всіх сільських бібліотеках створено куточки краєзнавства, музейні кімнати.
Знам’янська районна централізована бібліотечна система  налічує 227704 екз. літератури. Бібліотеки району надають доступ до світових літературних багатств.

 

                   
З метою підвищення фахового рівня працівників було проведено:

 • лабораторія досвіду «Сільський бібліотекар пропонує»;
 • практикум «Шлях читача до бібліотеки»;
 • майстер-клас «Вчимося працювати по-новому»;
 • практикум «Індивідуальна робота з користувачами».
 • Спільно з РАЙВНО проведено семінар-практикум «Масова робота в шкільній бібліотеці», творча лабораторія «Книга і дитина: виховання любові до книги, до читання». Також проведено круглий стіл «Електронне урядування: нові кроки розвитку громадянського суспільства».
 • Протягом року проведено 12 нарад  сільських бібліотекарів.
 • Проведено 3 засідання клубу «Співрозмовник» за темами: «Технології. Пошуки. Знахідки», «Компетентний бібліотекар – компетентний користувач», «Нові імена в українській літературі».

 

   Бібліотеки Знам’янського району приймали участь у:

 • Конкурс дитячого читання «Книгоманія»;
 • Конкурс з популяризації творчості І.Франка «Невмируще слово Каменяра»;
 • Всеукраїнський конкурс «Видання року ОБЮ, ОБМ»;
 • Обласний конкурс на краще видання творів творчо обдарованої молоді «Первоцвіти Кіровоградщини»;
 • Конкурс дитячої творчості «Мрії про Україну. Дитячий погляд»;
 • Web-портація поетичного слова «Акорди поезії українського Каменяра».

 

 Протягом року книжкові фонди поповнювались в основному за кошти сільських рад: Макариська, Богданівська, Пантазіївська, Петрівська, Суботцівська, Трепівська, Цибулівська.  Всього на суму 29 тис. грн. На періодичні видання здійснили передплату на 2480 грн. На 2017 рік – на суму 7666 грн.

Для збереження бібліотеки на селі необхідно об’єднатися навколо вирішення питань фінансування бібліотечних установ, доступності інформації та ресурсів, розвитку бібліотечного сервісу, розробки та впровадження підтримки сільської бібліотеки місцевими громадами.