Детінізація доходів та відносин у сфері зайнятості населення

Одним із головних напрямків роботи Знам’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області залишається наповнення бюджету, у тому числі за рахунок виведення з «тіні» трудових ресурсів.

За даними Пенсійного фонду України, станом на 01.01.2017 року, фонд оплати праці по місту Знам’янці та Знам’янському районі склав 276,4 млн. грн. (за даними останнього звіту за листопад – 27,6 млн. грн.), що на 434,4 млн. грн. менше, ніж у 2015 році.

Середньооблікова чисельність працівників в місті та районі станом на 01.01.2017 року складає 7776 осіб, що на 7688 осіб менше, ніж у 2015 році.

На зменшення середньооблікової чисельності вплинуло реорганізація 14-ти  виробничих підрозділів регіональних філій Одеської залізниці (7456 осіб).

Станом на 01.01.2017 року (звіт за листопад 2016 року) 56 найманих працівників міста та району отримують заробітну плату меншу мінімального розміру. За даними аналітично-моніторингових досліджень Пенсійного фонду України проводиться детальний аналіз щодо кількості осіб, які працюють повний місяць, повний робочий час та без договору ЦПХ. Так, станом на 01.01.2017 року в місті та районі налічується 381 зазначених осіб. З початку року відбулось зменшення на 56 осіб (кількість становила 56 осіб).

Проводиться аналіз переліку страхувальників, які нараховували працівникам заробітну плату на рівні мінімального розміру. Станом на 01.01.2016 року їх кількість склала 196 осіб, станом на 01.01.2017 року – 642 осіб, тобто кількість збільшилась на 446 осіб.

У 2016 році представники Знам’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в області входили до складу районної та міської робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, створених райдержадміністраціями та міськвиконкомами, та брали участь у проведенні обстежень суб’єктів господарювання, що використовують працю найманих працівників без належного оформлення трудових відносин або виплачують заробітну плату, меншу за мінімальну.

Разом з органами Державної фіскальної служби та у складі робочих груп з питань легалізації заробітної плати та «тіньової» зайнятості населення в місті протягом 2016 року обстежено 176 суб’єктів господарювання. Легалізовано працю 69 осіб, підвищено заробітну плату 81 працівнику. Додатково до бюджету Пенсійного фонду України в місті та районі надійшло коштів у сумі 249,5 тис. грн.

На виконання Плану заходів щодо координації спільних дій з виявлення фактів використання праці найманих працівників Знам’янським об’єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Кіровоградської області щомісячно проводиться аналіз інформації з реєстру застрахованих осіб.

У 2016 році діяльність 176 суб’єктів господарювання розглядалась на комісіях з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення стосовно виплати заробітної плати найманим працівникам на рівні або не меншому від мінімального.

Проведено 46 спільних нарад з соціальними партнерами, де заслуховувались керівники підприємств – порушники платіжної дисципліни та трудового законодавства.

Проводиться робота з керівниками підприємств різних галузей економіки та фізичними особами-підприємцями щодо виключення виплати заробітної плати найманим працівникам на рівні або не менше від мінімального розміру  та щодо підвищення розміру середньомісячної заробітної плати їх працівникам не нижче середньої у відповідній галузі.

Для забезпечення широкої обізнаності населення працівниками управління проводиться роз’яснювальна робота щодо ризиків, які загрожують найманим працівникам, що погоджуються на отримання «нелегального» заробітку та на виплату заробітної плати в розмірі, не меншому за мінімальний.

У 2016 році проведено 74 зустрічі в трудових колективах, проведено 3 виступи на радіо з питань легалізації заробітної плати та «тіньової» зайнятості населення, розміщено 3 статті в місцевій пресі.

В рамках реалізації Стратегії розвитку комунікацій Пенсійного фонду України з широкою цільовою аудиторією організовано та проведено флеш-моби на тему:«Ми – за легальну зайнятість!».

Крім того, проводиться роз’яснювальна робота з працівниками щодо можливості контролювання персоніфікованих даних, накопичених на особових картках, шляхом особистого звернення до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання (з паспортом та ідентифікаційним номером) або з використанням веб-порталу електронних послуг (шляхом реєстрації особи в базі даних).

Протягом 2016 року було надано 636 довідок застрахованим особам, які особисто звернулися до управління.