Фітосанітарний стан

 

 

На території району поширені 3 карантинні організми — американський білий метелик, амброзія полинолиста та повитиця польова.

 

Особливістю розвитку американського білого метелика є розвиток шкідника у двох (рідше трьох) поколіннях та формування павутинних гнізд на добре освітлених деревах і розвиток у них перших чотирьох віків гусениці шкідника. Саме цей період є найефективнішим для проведення винищувальних заходів. Тому у випадку виявлення гнізда, гілку з ним потрібно зрізати, зібрати у пакети та знищити. Цей механічний метод боротьби є самий ефективний і обов’язково повинен бути застосований, тому що вирішальним чинником боротьби з шкідником є знищення його у першому поколінні. А якщо не буде проведено належної боротьби з цим поколінням, то друга літня генерація буде більш багато чисельною, та шкода, яку спричинять гусениці цієї генерації буде значною.

 

Основними заходами боротьби з амброзією полинолистою є агротехнічний (дотримання сівозмін, правильний обробіток ґрунту, вчасний догляд за посівами), хімічний (обробка гербіцидами) та механічний (багаторазове  скошування, тощо). Але найефективнішим, тим паче на території населених пунктів, є виривання рослин з корінням до початку цвітіння.

 

Повитиця польова — карантинний бур’ян, який живиться повністю за рахунок рослини-господаря, на якій паразитує. Повитиці не мають ні коренів, ні листків. Особливо страждають від них польові культури та рослинність на узбіччях доріг, але останній час все частіше зустрічається і на території населених пунктів.

 

Основні правила ліквідації вогнищ — знищення уражених рослин з захватом півтораметрової гарантійної зони навколо цвітіння бур’яну, обробка гербіцидами. Скошену масу знищувати. В посівах багаторічних трав і на необроблюваних землях повитицю необхідно часто низько скошувати до цвітіння. Залишки бур’яну по скошеній стерні можна знищувати шляхом випалювання або хімічним методом.

 

Правила фітосанітарного контролю є обов’язковими для виконання органами державної влади та посадовими особами на підвідомчих їм територіях. Згідно законодавства до обов’язків осіб щодо карантину рослин належить здійснення фітосанітарних заходів, в тому числі локалізація та ліквідація карантинних організмів.

 

Крім того звертаємо Вашу увагу, що з метою попередження отруєння людей, свійських та диких тварин, пошкодження та знищення посівів сільськогосподарських рослин, городини, багаторічних насаджень, тощо під час проведення заходів по захисту рослин від шкідливих організмів суб’єкти господарювання усіх форм власності зобов’язані дотримуватись вимог Законів України «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати» та Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.

У разі виникнення спірних питань щодо застосування хімічних засобів захисту рослин на території району або з будь-яких інших питань щодо карантину та захисту рослин та для надання консультацій і роз’яснень звертайтесь до спеціалістів Державної фітосанітарної інспекції Кіровоградської області (тел. 33-75-64, 27-07-25).