Об’єднання громад — крок до створення сильної та спроможної територіальної одиниці

08 липня 2015 року

3 березня 2015 року вступив у дію Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Його метою є створення дієвого механізму формування територіальних громад, спроможних самостійно вирішувати питання розвитку своїх територій. Документ передбачає, що держава здійснюватиме фінансову підтримку об’єднаних громад шляхом надання їм коштів на формування інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади.

Загальний обсяг фінансової підтримки, згідно із законодавчим актом, розподілятиметься між бюджетами об’єднаних територіальних громад пропорційно до їхньої площі та кількості сільського населення.

Об’єднання територіальних громад дозволить збільшити ресурсну базу місцевих бюджетів. Внесені зміни до Бюджетного та Податкового кодексів України стимулюють громади до об’єднання через механізм переходу бюджетів об’єднаних громад на прямі міжбюджетні відносини з державними бюджетом. Об’єднані громади наділяються повноваженнями, рівнозначними повноваженням міст обласного значення. При добровільному об’єднанні, в бюджетах таких громад залишатиметься 60% ПДФО при 25% в 2014 бюджетному році.

Об’єднання повинно бути максимально реалістичними, доступними й демократичним.  Тому законом передбачено термін «громадські обговорення», зазначаючи, що порядок їх проведення має визначатись відповідною радою.

Нагадуємо, що основним принципом об’єднання є добровільність. Громада самостійно повинна визначитись і взяти на себе відповідальність, прийнявши рішення про створення спроможної територіальної громади, або продовжувати існувати самостійно.

Громада має сама не просто визначитись, а й узяти на себе відповідальність за своє майбутнє та майбутнє своїх жителів.