Африканська чума свиней

Знам’янське районне управління Держпроспоживслужби повідомляє, що на території району 22 грудня 2017 року було виявлено захворювання на АЧС дикого кабана в Чутяно — Дмитрівських мисливських угіддях Дмитрівського лісництва. В одному з двох  відібраних зразків біологічного матеріалу для  проведення  моніторингових лабораторних досліджень на АЧС від диких кабанів, які були відстріляні, виявлено ДНК вірусу АЧС методом ПЛР-РЧ .

Під час проведення епізоотичного обстеження було  встановлено місце вполювання кожної голови диких кабанів відстріляних 16 грудня 2017року. Дикого кабана, в якого виявлено ДНК вірусу АЧС, було впольовано в 28 кварталі обходу №2 Чутяно-Дмитрівських мисливських угідь Дмитрівського лісництва.

Під час з’ясування епізоотичної ситуації  на території даних мисливських угідь не виявлено загибелі диких кабанів. Ймовірно, занесенням збудника АЧС є міграція диких кабанів із прилеглих територій.

Згідно із планом заходів щодо профілактики, недопущення поширення та ліквідації захворювання африканської чуми свиней на території району, затвердженим рішенням засідання Державної надзвичайної  протиепізоотичної комісії при Знам’янській районній державній адміністрації від 23 грудня 2017 року №9 здійснено наступне:

визначено межі  епізоотичного осередку в 28 кварталі обходу №2 Чутяно-Дмитрівських мисливських угідь Дмитрівського лісництва;

встановлено карантинні обмеження та межі карантинної зони, яка включає вогнище інфекції, зону захисту та зону нагляду, в яку ввійшла повністю територія Чутяно-Дмитрівських мисливських угідь Дмитрівського лісництва (далі – угіддя);

створено експертну групу для епізоотичного обстеження угідь та проведено обстеження для з’ясування епізоотичної ситуації та визначення меж карантинної зони;

заборонено проїзд, прохід населення через карантину зону територію угідь та встановлено попереджувальні таблички — наглядні інформаційні матеріали: «Карантин», «Африканська чума свиней», «Вхід/в’їзд заборонено» в межах карантинної зони;

у зоні захисту угідь заборонено будь — яке полювання на диких тварин;

в карантинній зоні угідь заборонена вирубка і вивезення деревини, крім реалізації ділового лісу ( при умовах обладнання та шлагбауму в місці виїзду з лісового масиву);

на територію в’їзду до карантинної зони ґрунтові дороги перекопано з метою унеможливлення заїзду автотранспорту;

розроблені та затверджені списки мисливських бригад та графіки по відстрілу дикого кабана з метою його депопуляції;

визначено місця утилізації трупів та проведена необхідна робота щодо облаштування цих місць;

керівництвом Чутяно — Дмитрівського мисливського господарства забезпечено та обладнано приміщення для перевдягання та зберігання засобів захисту, деззасобів, інвентарю;

працівниками державного підприємства «Чорноліське лісове господарство», членами товариства мисливців та рибалок проводяться щоденні обстеження лісового фонду та прилеглих територій для виявлення загиблих або хворих тварин.

Звертаємо увагу всіх громадян, які утримують свиней в особистих приватних господарствах про те що кожен, хто має тварин, повинен дотримуватися головних принципів біобезпеки:

  1. Власникам свиней уникати контактів з тваринами, яких утримують в іншому місці та з людьми, які їх доглядають.
  2. Корми, які містять складові тваринного походження, потрібно піддавати обов’язковій термічній обробці.
  3. Для догляду за твариною слід мати окремий одяг і продезінфіковане взуття.
  4. Унеможливити доступ гризунів і комах до годівниць і власне свиней, так як  носієм збудника може бути не лише людина, а й миші, щури, кліщі.
  5. Для обробки реманенту й інструментів по догляду за тваринами можна використовувати побутові дезінфектанти.
  6. Уникати купівлі продуктів тваринного походження в місцях стихійної торгівлі.

Вірус африканської чуми  свиней характеризується вираженою варіабельністю вірулентних властивостей, високостійкий до факторів зовнішнього середовища: зберігає життєздатність в діапазоні рН від 4 до 10, тривалий час — від тижнів до місяців — зберігається в продуктах і субпродуктах свиней, що не піддавались термічній обробці (солонина і сирокопчені харчові вироби, харчові відходи, що йдуть на корм свиням). У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м’ясі від хворих тварин — до 155 днів, копченій шинці  до 5 місяців,у гною — до 3 місяців.

Ознаки хвороби:

Інкубаційний період короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою (40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток — проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить).

Клінічні ознаки проявляються коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, спрага), збиваються в гурти, з’являються ознаки серцевої недостатності: синюшністю (ціаноз) шкіри та значні крововиливи (геморагії на шкірі та у внутрішніх органах).
          Поросні свиноматки, як правило абортують, незалежно від терміну вагітності на 5–8 добу після зараження чи на 1-3 – лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів, часто реєструють крововиливи.
Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легенів внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби. Смертність при АЧС складає  майже 100 %.

При підозрі на АЧС необхідно сповістити фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку себе і сусідів!

Прочитано 9 раз

Центр-укр портал
cz
kmu
1545
Тарифна децентралізація1
president
258691
pfu
nazk_logo2
amc
mou
com
banner(160x236)meet_your_child
dpa
dpss
us
tel
vr
budget
thsh
війпрок