Олексій Дерев’янко- той, що дарує глині друге життя

08 вересня 2020 року

Для відвідувачів музейної онлайн-сторінки у фейсбуці працівниками районного краєзнавчого музею організовано віртуальну творчу зустріч з майстром-гончарем з села Диківки Олексієм Дерев’янком

Історію виникнення гончарства як ремесла на території українських земель  розповіла директор музею Оксана Лутай; «Особливого розквіту гончарство досягло в епоху трипільської культури. Спочатку глиняні вироби ліпили вручну і обпалювали на відкритому вогні або в звичайних печах. Все кардинально змінилося після винаходу гончарного кола. Груба ручна робота набула змін, розвинулося ремесло гончарів, яке удосконалювалося від століття до століття, ставши справжнім мистецтвом. Люди навчилися виготовляти багато виробів з глини: посуд, різні сувеніри, прикраси, іграшки, кахлі.»

«Не святі горшки ліплять», – говорить народна приказка. Але насправді ремесло гончара – не з простих, і щоб створювати красу зі звичайної глини, потрібно роками наполегливо працювати, удосконалюючи майстерність.

На сьогодні гончарство дещо відійшло в минуле, але все ж у регіонах, де воно було поширене, і зараз є продовжувачі традицій. Сьогодні це скоріше мистецтво, ніж промисел. Кожен регіон гончарства в Україні мав характерну техніку та відмінні риси, за якими можна було визначити походження того чи іншого виробу.

Гончар Олексій Дерев’янко розповів про своє захоплення: «Перш, ніж перейти до основної частини створення виробу, важливо вдало вимісити глину, яка за формою нагадує тісто для випікання хліба. Потім запускається гончарний круг, долучається майстерність рук та фантазія. А ще, щоб матінка- земля дозволила тобі користуватися її надрами, я завжди залишаю солодкі гостинці духам землі. Місто стомлює мене своєю метушнею, а у селі, серед поля і лісу, біля річки я черпаю наснагу для творчості, відчуваю гармонію з оточуючим світом».

Глина у руках майстра не просто оживає, вона співає свою ліричну мелодію, ніби весняний струмок чи спів солов’я у яблуневому саду, де стоїть улітку гончарний верстат. У кожний виріб вкладає Олексій частинку своєї душі, дарує глині друге життя, наповнює людські серця світлом і любов’ю.

безоплтана правова