Осінь з музикою Кароля Шимановського

12 жовтня 2020 року

За підтримки Українського Культурного Фонду 2–11 жовтня 2020 р. відбувся ХУІІІ Мистецький фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського: діалог культур і часів на малій батьківщині композитора».
Цьогорічний фестиваль присвячено 145-річчю від дня народження музи композитора і видатної української художниці, майстрині, культурної діячки Наталії Давидової, а також 120-річчю заснованої нею артілі народних промислів «Вербівка».

Мистецький фестиваль імені Кароля Шимановського поєднав мистецтвом  українські села і міста Центральної України, де народився, бував, жив і творив класик польської музики ХХ століття Кароль Шимановський: Тимошівку, Вербівку, Кам’янку, Знам’янку, Петрове, Кропивницький, Черкаси, Київ.

У фокусі фестивалю – співставлення музики Кароля Шимановського з музикою його найвідоміших попередників і сучасників, експериментами у сфері електроакустичної музики і програмованого алгоритмічного аудіовізуального мистецтва, а також фольклором села, в якому він народився.

Творчість небагатьох слов’янських митців викликає такий глибокий інтерес, як художня спадщина основоположника польської композиторської школи ХХ століття Кароля Шимановського (1982–1937). Але його творча постать залишається багато в чому загадковою.

Кароль Шимановський з’явився на світ поляком, російським підданим, «малою батьківщиною» якого була Україна, а призначено йому було стати ланкою в ланцюгу незлічених поколінь тих найпрекрасніших, найгеніальніших творців великої спільноти – культури.

Творчість Шимановського вражає своєю багатоликістю. Він був надзвичайно чутливим до віянь свого часу, вбирав і по-своєму переробляв різноманітні впливи. Імпресіоністичний тонкий звукопис уживався в його палітрі з яскравим романтичним пафосом, героїчною патетикою, загостреною експресією… Здавалося, він жив відразу в кількох епохах. Світ античних міфів і біблійних легенд був йому так само близький, як лицарське середньовіччя, як архаїка гуральського фольклору, як поетичні мрії та сонні видіння, вкарбовані в легендах, казках, епічних поемах різних народів.

Саме у рамках фестивалю гості відвідали село Петрове(Орлова Балка), де пройшли дитячі роки майбутнього польського композитора. Гідом у цій екскурсії виступила директор районного краєзнавчого музею Оксана Лутай.

Також  було проведено презентацію колективної монографії «Шимановські, Блюменфельди, Нейгаузи: музичні родини на перехресті культур», виданої за підтримки Українського культурного фонду, до якої увійшла і робота Оксани Лутай про історію рідного села Петрове «З історії села Орлова Балка- місця народження Станіслави Корвін-Шимановської».

безоплтана правова