Щодо зайнятості внутрішньо переміщених осіб

У 2015 році вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб», який був прийнятий Верховною Радою України 05 березня 2015 року № 245.

Вищезазначений Закон містить у собі ряд заходів щодо сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб, але лише для тих хто зареєстрований безробітним.

Згідно з законом, за працевлаштування осіб, які переїхали з тимчасово окупованої території, зони проведення антитерористичної операції чи надзвичайної ситуації роботодавцям надається компенсація витрат на оплату праці таких осіб тривалістю до 6 місяців, а в залежності від ситуації на ринку праці регіону – до 12 місяців.

При цьому на роботодавця покладається обов’язок забезпечити зайнятість таких осіб протягом періоду, удвічі більшого, ніж отримання компенсаційних виплат.

Також, зареєстрованому безробітному надаватимуться компенсації витрат на переїзд до місцевості, де він працюватиме та витрат на проходження медичного або наркологічного огляду, якщо це потрібно для працевлаштування.

У разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація відповідно до частини другої цієї статті, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення встановленого строку збереження гарантій зайнятості сума виплачених коштів повертається у повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття або Фонду соціального захисту інвалідів залежно від джерела компенсації.

На роботодавців, які претендують на отримання компенсацій, передбачених цією статтею, поширюються вимоги частини третьої статті 26 Закону України «Про зайнятість населення».

Звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно до ст. 265 КЗпПУ у разі виявлення працівників, які допущені до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, виплати зарплати без нарахування та сплати ЄСВ та податків  накладається штраф у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (320000 грн.).

За 2016 рік до Знам’янського міськрайонного центру зайнятості звернулись 7 осіб із числа внутрішньо переміщених, працевлаштовано  2 осіб. Станом на 01 січня 2017 року на обліку перебували 2 особи із числа внутрішньо переміщених, які мали статус безробітного.