СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ ОБСЛУГОВУЮЧІ КООПЕРАТИВИ В ДІЇ

 

Участь у спільному з Євросоюзом проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду –ІІ» (МРГ) дала Знамянському району відчутні результати. На території сільських рад району реалізовано декілька соціальних проектів: ремонт приміщень, заміна вікон на енергозберігаючі, тощо.

Знам´янський  район в 2015 році зробив ще  один  крок до співпраці з Євросоюзом — став учасником третьої фази  Проекту і  на конкурсній основі був відібраний для участі в економічному компоненті з розвитку сільських територій Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду — ІІІ»  (протокол від  12 лютого 2015 р.).

Діяльність кооперативу  спрямовано на підвищення ефективності сільськогосподарської діяльності сільських жителів, підвищення рівня їхнього життя шляхом зменшення витрат членів кооперативу за рахунок придбання матеріально-технічних ресурсів кращої якості за нижчими цінами, надання послуг на засадах взаємодопомоги, економічного та соціального співробітництва, подолання сільського безробіття та збільшення доходів своїх членів.

 Грант на створення сільськогосподарських кооперативів в рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду –ІІІ»  отримали Богданівська  та Володимирівська сільські ради. В 2015 році в районі було створено  2 сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи: СОК «Поміч» (с.Богданівка) та СОК «Лісовичок» (с.Володимирівка).

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Поміч» був створений 28 липня 2015 року та зареєстрований 09 вересня 2015 року, пайовий фонд становить 301 тис.  грн. Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив функціонує лише близько 10 місяців, але він розвивається. Під час створення в кооперативі було 39 осіб, на даний час кооператив об’єднує 80 осіб. Це свідчить, що жителі села оцінили надання послуг на засадах взаємодопомоги.

Пріоритетними напрямками діяльності  кооператив визначив: обробіток  ґрунту (оранка, культивація, посів та ін.) та послуги із зберігання, доробки та реалізації зернових культур. Головою кооперативу було обрано Литовку Анатолія Михайловича.

Актив кооперативу «ПОМІЧ» підготував заявку на отримання фінансової підтримки за  економічним мікропроектом  «Економічний розвиток СОКу «ПОМІЧ» в с.Богданівка.  Придбання сільськогосподарської обслуговуючої техніки». Пропозиція була підтримана Богданівською  сільською  радою  та затверджена членами кооперативу на загальних зборах 02 жовтня  2015 року  щодо фінансування цього проекту на принципах розподілу витрат: 530 тис. грн. – за рахунок коштів проекту СВА, 301 тис. грн. – кооперативу «ПОМІЧ»,  при загальній вартості проекту  — 831 тис. грн..

В грудні 2015 року був придбаний сучасний потужний трактор БЕЛАРУС – 1221.2 (МТЗ 1221.2).

 

З початком  весняно-польових робіт  трактор був задіяний на обробітку грунту: культиваціі,  боронуванні та інше.  Завдяки СОК вартість обробітку значно знизилась для його  членів.  Також були закуплені мінеральні добрива по гуртовим  цінам, що значно знижує витрати кожного члена СОК.

В січні 2016року був створений  Техніко Інформаційний Центр , де можна отримати всю інформацію про кооперативи  і про СОК «Поміч» зокрема.

Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Лісовичок»  створено 17 серпня 2015 року. Вид діяльності: допоміжна діяльність у рослинництві та тваринництві;  напрям діяльності: плодоовочевий; надання послуг по приготуванню кормів. Голова кооперативу — Лісков Микола Борисович. Під час створення кооператив об’єднував 14 осіб, станом на сьогодні в кооператив вступило ще 4 особи.

На даний час кооперативом закуплено холодильне обладнання для зберігання плодоовочевої продукції, систему крапельного зрошення для саду та екструдер для приготування кормів на загальну суму 827,066 тис. грн. (530 тис. грн. – за рахунок коштів проекту, 301 тис. грн. – кооперативу «Лісовичок»,  Екструдер вже встановлено та надаються послуги з екструдування кормів членам кооперативу.

Основне досягнення, яке отримали жителі району за час реалізації  другої  та третьої фаз проекту  – це те, що громади зрозуміли: власними силами можна змінити  життя на краще. Не пасивне очікування, а активна громадська позиція та безпосередня участь кожного призводить до позитивних змін у житті.  Щирі слова подяки міжнародним донорам, менеджменту та регіональним координаторам за можливості і перспективи, що відкрилися перед районом, сільськими радами  завдяки впровадженню проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».