В черговий раз державна ветеринарна служба Знам’янського району порушує питання щодо стихійної торгівлі в населених пунктах району.

Стихійна торгівля вже стала звичним і невід’ємним атрибутом життя особливо в селах, які знаходяться на магістральних автошляхах. Зазвичай, стихійні ринки підтримуються певною частиною суспільства, особливо незаможними верствами населення, тобто — це явище має соціальне походження і виходить із бажання людей зекономити та поласувати чимось домашнім.

Люди неодноразово звертаються з питанням, чому не дозволяють реалізувати продукцію, яку виростили власноруч? На ці та інші запитання відповідає Начальник управління ветеринарної медицини в Знам’янському районі Олександр Хуторний.

— Очевидним є той факт, що з метою захисту споживача якість товару має відповідати загальноприйнятим стандартам і нормативам.

Торгівля на стихійних ринках заборонена, оскільки існує небезпека забруднення харчових продуктів. Такі продукти можуть викликати кишкові захворювання і серйозні харчові отруєння. Особливо м’ясні та молочні продукти, які вимагають особливих умов зберігання. Такі продукти підлягають обов’язковій ветеринарно-санітарній експертизі, яку проводять тільки в державних установах — лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи на ринках. Це і є гарантією придбання якісної і безпечної продукції для споживача. У цьому напрямку постійно проводяться інформаційні заходи з боку ветеринарної служби, спрямовані на те, щоб застерегти споживачів від можливої загрози.

Де саме можна реалізувати продукцію власного виробництва, та як перевіряється її якість?

— На території існуючих у місті Знам’янці ринків (ПП «Фенікс» та «Залізничний») створено достатньо місць для продажу сільськогосподарської продукції тваринного та рослинного походження, а також працюють лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, які і здійснюють контроль за якістю продуктів. Наразі створені всі умови для людей, які хочуть реалізовувати продукцію, виготовлену у своїх підсобних господарствах.

Чому люди не дотримуються правил торгівлі?

— Проблема полягає у небажанні торговців дотримуватися визначеного порядку, мотивуючи це тим, що на узбіччі та тротуарі потік людей інтенсивніший та відсутній ринковий збір. Але ж торгують у невстановлених місцях найчастіше особи, які не вважають потрібним платити податки та ринковий збір, що також негативно позначається на дохідній частині місцевого бюджету. Навіть ті, хто може заплатити, пояснюють своє небажання робити це тим, що ціна продуктів зросте, а отже, зменшиться шанс швидко його продати. При цьому якість продуктів ніхто із продавців не гарантує, та й скаржитися не має на кого, адже ні в кого з торгуючих немає табличок про приналежність торгівельних точок.

Які саме найпоширеніші продукти є небезпечними для здоров’я?

— Серед продуктів, які реалізуються з землі, найбільш небезпечними є молоко та молочні продукти. Вживання молочної продукції невідомого походження (відсутні дані про стан здоров’я корови та результати лабораторних досліджень продуктів) з землі, придбаної у громадянин, які не пройшли медогляд та не мають допуску до роботи з харчовими продуктами — прямий шлях до інфекційних захворювань. Ні про яку користь від молока у цьому випадку вже не йдеться, лише про шкоду. Також не можна купувати молоко в пластикових пляшках, які є предметами одноразового використання і мають не завжди відоме походження (іноді пляшки збирають на сміттєзвалищах і не завжди ретельно миють).

Як влада бореться зі стихійною торгівлею, та які заходи вживаються з цього приводу?

— Незважаючи на те, що боротьба зі стихійною торгівлею триває та знаходиться під постійним контролем Знам’янської районної державної адміністрації, інших контролюючих служб, постійно проводяться рейди-перевірки у складі санітарної та ветеринарної служб, Знам’янського відділу поліції головного управління національної поліції в Кіровоградській області. Але цих заходів виявляється недостатньо і проблема стихійної торгівлі залишається невирішеною.

Заходи по ліквідації місць стихійної торгівлі є неефективними не лише через соціально-економічне становище в країні, а й через те, що багато мешканців міста надають перевагу продуктам харчування невідомого походження, які реалізують із землі на вулицях міста. На жаль, покупці не замислюються про якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як транспортувались. Не лякає наших людей і бруд, що летить на продукти з вулиці, від машин та з-під ніг перехожих.

Купуючи продукцію невстановлених місцях, як саме можна захистити свої права, у разі отруєння?

— Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною. Якщо людина отруїться такими продуктами харчування, вона не зможе довести цей факт, бо немає суб’єкта, якому можна пред’явити звинувачення. Торгівля з рук у невстановлених місцях є правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність згідно статті 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У відповідності зі ст.255 КУПАП право застосовувати заходи до порушників надано посадовим особам органів міністерства внутрішніх справ.